Date Time  Component Title Year Group  Place 
Fri 05 May 9.00 – 12.10 Individual Showcase [Acting]  11 A19
Wed 10 May 9:30 – 10.45 A2 Chemistry Unit 3 Practical 14 FW
Thurs  11 May 9:30 – 12.00 AS Applied Ict Unit 2 13 A19
Fri 12 May 9:30 – 11.30 AS Health & Social Care Unit 3 14 St Rm House
Fri 12 May 9:30 – 11.30 AS Health & S.Care Unit 3 13
Fri 12 May 9:30 – 10.15 Llw Local/Global Citizenship 12 Hall
Fri 12 May 9:30 – 10.15 Llw Personal Development 11-Dec
Fri 12 May 1.55 -2.40 Llw Employability  12 Hall
Date Time  Component Title Year Group  Place 
Mon 15 May 09:30 – 11.30 Trav & Tour: Written Paper 13 St Rm House
Mon 15 May 1:55 – 3.25 AS Life & Health SC Unit 2 13 St Rm House
Tue 16 May 9:30 – 11.00 Sociology AS Paper 1 13 St Rm House 
Tue 16 May 9:30 – 10.15 French Unit 1 Tier H 12 C3
Tue 16 May 10.30 – 11.20 French Unit 2 Tier H 12 Hall
Tue 16 May 1:55 – 2.55 Das: Biology Unit 1 [Found']  11 Hall 
Tue 16 May 1:55 – 2.55 Das: Biology Unit 1 [Higher]  11
Tue 16 May 1:55 – 2.55 Sas: Biology Unit 1 [Found']  12
Wed 17 May 9:30 – 11.30 AS Health & S.Care Unit 5 13 2nd Fl    House
Wed 17 May 9:30 – 11.00 Core Mathematics C1 13
Wed 17 May 9:30 – 11.30 Ict Unit 3 12 Hall
Wed 17 May 9:30 – 10.30 Ict Unit 2 [Short Course]  12
Wed 17 May 1:55 – 3.25 AS History Unit 1 14 2nd Fl House
Wed 17 May 1:55 – 3.25 AS History Unit 1 13
Wed 17 May 1:55 – 3.25 GCE Applied Science Unit 2 14
Wed 17 May 3.45 – 4.15 GCE Applied Science Unit 5 CLASH  14
Wed 17 May 1:55 – 3.25 Religious Studies Unit 5 11-Dec Hall
Thu 18 May 9:30 – 10.50 AS Religious Studies Unit 1 14 2nd Fl House
Thu 18 May 9:30 – 10.50 AS Religious Studies Unit 3 14
Thu 18 May 9:30 – 10.50 AS Religious Studies Unit 1 13 St Rm House 
Thu 18 May 9:30 – 10.50 AS Religious Studies Unit 3 13
Thu 18 May 9:30 – 10.30 Das: Chemistry Unit 1 [Found']  11 Hall
Thu 18 May 9:30 – 10.30 Das: Chemistry Unit 1 [Higher]  11
Thu 18 May 9:30 – 10.30 Sas: Chemistry [Found'] 11
Thu 18 May 1:55 – 2.55 GCE Applied Business Unit 3 14 St Rm House 
Thu 18 May 1:55 – 3.25 AS Business Studies Unit 1  13
Fri 19 May 9:30 – 11.30 AS English Literature Unit 1 13 St Rm House
Fri 19 May 1:55 – 3.25 AS Life & Health SC Unit 3 13 St Rm House 
Fri 19 May 1:55 – 3.25 Physical Education Unit 3 12 Hall 
Date Time  Component Title Year Group  Place 
Mon 22 May 9:30 – 10.30 AS Music Unit 3 [Aural]  13 B9
Mon 22 May 9:30 – 10.30 English Literature Unit 1 [F]  11-Dec Hall
Mon 22 May 9:30 – 10.30 English Literature Unit 1 [H]  11
Mon 22 May 1:55 – 3.55 AS Music Unit 3 [Written]  13 St Rm House
Mon 22 May 1:55 – 3.55 Trav & Tour: Intrntnl Travel Written 13
Mon 22 May 1:55 – 3.25 Geography Unit 1 [Foundation]  11 Hall
Mon 22 May 1:55 – 3.25 Geography Unit 1 [Higher]  11
Tue 23 May 9:30 – 11.30 AS Sports Science Unit 2 13 St Rm House
Tue 23 May 9:30 – 11.00 Sociology AS Paper 2 13
Tue 23 May 9:30 – 11.00 GCE Applied Science Unit 8 14
Tue 23 May 1:55 – 3.25 AS History Unit 2 13 St Rm House
Tue 23 May 1:55 – 3.25 AS History Unit 2 13
Wed 24 May 9:30 – 10.30 Core Mathematics C2 13 St Rm House
Wed 24 May 1:55 – 3.25 AS Life & Health SC Unit 5 13 St Rm House
Wed 24 May 1:55 – 2.55 AS English Literature Unit 2 13
Wed 24 May 1:55 – 2.55 Das: Physics Unit 1 [Found']  11 Hall
Wed 24 May 1:55 – 2.55 Das: Physics Unit 1 [Higher]  11
Wed 24 May 1:55 – 2.55 Sas: Physics  [Found']  11
Thu 25 May 9:30 – 10.50 AS Religious Studies Unit 5 14 St Rm House
Thu 25 May 9:30 – 10.50 AS Religious Studies Unit 5 13
Thu 25 May 9:30 – 11.00 Mathematics Unit 2 [Foundation]  14/ 13 Ext
Thu 25 May 9:30 – 11.00 Mathematics Unit 1 [Foundation]  12 Hall
Thu 25 May 9:30 – 11.00 Mathematics Unit 2 [Foundation]  12
Thu 25 May 9:30 – 11.00 Mathematics Unit 3 [Higher]  12
Thu 25 May 1.55 – 3.47 Mathematics Unit 2 [Foundation] CLASH 13 St Rm House
Thu 25 May 1:55 – 3.25 AS Biology Unit 1 14
Thu 25 May 1.55 – 3.47 Mathematics Unit 2 [Foundation] CLASH 13 2nd Fl House
Fri 26 May 9:30 – 11.00 AS Chemistry Unit 1 [M/Choice]  14 St Rm House
Fri 26 May 9:30 – 11.00 AS Chemistry Unit 1 [Theory]  14
Fri 26 May 9:30 – 11.30 Eng Lit 2 [F] Drama [Section A]  12 Hall
Eng Lit 2 [F] Poetry [Sects B & C] 
Fri 26 May 9:30 – 11.30 Eng Lit 2 [H] Drama [Section A] 
Eng Lit 2 [H] Poetry [Sects B & C]  12
Fri 26 May 1:55 – 3.25 AS Business Studies Unit 2 13 St Rm House
Date Time  Component Title Year Group  Place 
Tue 30 May 1:55 – 3.10 AS Government & Politics 1 14 St Rm House
Tue 30 May 1:55 – 3.10 AS Gov't & Politics Unit 1 13
Wed 31 May 1:55 – 3.15 AS Religious Studies Unit 7 13 St Rm House
Fri 02 Jun 9:30 – 10.30 Mathematics Unit 5 Non-Calc [F]  14, 13 + Ext  2nd Fl House
Fri 02 Jun 10.45 – 11.45 Mathematics Unit 5 Calc [F]  14, 13  + Ext 
Fri 02 Jun 9:30 – 10.30 Mathematics Unit 5 Non-Calc [F]  12 Hall 
Fri 02 Jun 11.00 – 12.00 Mathematics Unit 5 Calc [F]  12
Fri 02 Jun 9:30 – 10.45 Mathematics Unit 6 Non-Calc [H]  12
Fri 02 Jun 11.00 – 12.15 Mathematics Unit 6 Calc [H]  12
Fri 02 Jun 1:55 – 3.55 A2 Applied H  &  S Care Unit 9 14 St Rm House
Date Time  Component Title Year Group  Place 
Mon 05 Jun 9:30 – 11.30 A2 I.C.T. Unit 1 14 2nd Fl House
Mon 05 Jun 9:30 – 11.15 AS Government & Politics 2 14
Mon 05 Jun 9:30 – 11.15 AS Gov't & Politics Unit 2 13
Mon 05 Jun 9:30 – 11.30 History New Unit 1 [Found']  11-Dec Hall 
Mon 05 Jun 9:30 – 11.30 History New Unit 1 [Higher]  11-Dec
Mon 05 Jun 1:55 – 3.25 AS Chemistry Unit 2 [M/Choice]  14 St Rm House
AS Chemistry Unit 2 [Theory]  14
Tue 06 Jun 9:30 – 10.45 A2 History Unit 1 14 St Rm House
Tue 06 Jun 9:30 – 11.30 English: Infrmtn & Ideas Wrttn [Fnd]  13 1st Fl House
Tue 06 Jun 9:30 – 11.30 English: Infrmtn & Ideas Wrttn [Fnd]  12 Hall 
Tue 06 Jun 1:55 – 3.25 AS Biology Unit 2 14 St Rm House
Wed 07 Jun 9:30 – 11.30 AL Health & Social Care Unit 15 14 St Rm House
Wed 07 Jun 9:30 – 12.30 GCE Polish Unit 2 14
Wed 07 Jun 9:30 – 11.22 Statistics S1 14
Wed 07 Jun 1:55 – 3.25 Religious Studies Unit 8 12 Hall 
Thu 08 Jun 9.30 – 11.45 A2 Government & Politics 1 CLASH 14 St Rm House
Thu 08 Jun 1:55 – 4.10 A2 Government & Politics 1 14 St Rm House 
Thu 08 Jun 1:55 – 3.55 Sociology ADV Paper 1 14
Fri 09 Jun 9:30 – 11.30 A2 Applied Ict Unit 7 14 St Rm House
Fri 09 Jun 9:30 – 10.45 Das: Biology Unit 2 [Foundation]  12 Hall
Fri 09 Jun 9:30 – 10.15 Music Paper 3-1 [Written Exam]  12 B9
Fri 09 Jun 1:55 – 2.40 Music Paper 3-2 [Written Exam]  12 B9
Date Time  Component Title Year Group  Place 
Mon 12 Jun 9:30 – 11.00 A2 Government & Politics 2 14 St Rm House
Mon 12 Jun 1:55 – 3.55 A2 Biology Unit 1 14 St Rm House
Mon 12 Jun 1:55 – 3.25 GCE Applied Science Unit 11 14
Tue 13 Jun 1:55 – 3.55 A2 Chemistry Unit 1 [M/Choice]  14  2nd Fl House
A2 Chemistry Unit 1 [Theory] 
Tue 13 Jun 1:55 – 3.25 Hospitality Unit 1 11-Dec Hall 
Wed 14 Jun 9:30 – 12.00 A2 Moving Image Arts Unit 2 14 A19
Wed 14 Jun 9:30 – 11.00 Mechanics M1 13 / 14 St Rm House
Wed 14 Jun 9:30 – 10.45 Das: Chemistry Unit 2 [Found']  12 Hall 
Wed 14 Jun 1:55 – 3.55 Trav & Tour: Tourism Dvlpmnt Written 14 St Rm House
Wed 14 Jun 1:55 – 3.10 History Unit 2 [Foundation]  12 Hall 
Wed 14 Jun 1:55 – 3.10 History Unit 2 [Higher]  12
Thu 15 Jun 9:30 – 11.30 A2 English Literature Unit 1 14 St Rm House
Thu 15 Jun 1:55 – 3.55 Sociology ADV Paper 2 14 St Rm House
Fri 16 Jun 9:30 – 11.30 A2 History Unit 2 14 St Rm House 
Fri 16 Jun 1:55 – 3.25 Hospitality Unit 2 12 Hall 
Date Time  Component Title Year Group  Place 
Mon 19 Jun 9:30 – 11.30 A2 Chemistry Unit 2 [M/Choice]  14 St Rm House
A2 Chemistry Unit 2 [Theory] 
Mon 19 Jun 9:30 – 11.00 GCE Applied Business Unit 12 14
Mon 19 Jun 9:30 – 10.30 A2 Music 2 Aural Perception 14 B9
Mon 19 June  11.00 – 12.30 A2 Music 2 Written Paper CLASH 14 1st Fl
House
Mon 19 Jun 9:30 – 10.45 Das: Physics Unit 2 [Foundation]  12 Hall
Mon 19 Jun 1:55 – 3.55 A2 Religious Studies Unit 1 14 St Rm House
Mon 19 Jun 1:55 – 3.55 A2 Religious Studies Unit 3 14
Mon 19 Jun 1:55 – 3.25 A2 Music 2 Written Paper 14
Mon 19 Jun 1:55 – 2.55 Bus & Com Sys: Ict Skl Bus Com Pract 12 A19
Tue 20 Jun 9:30 – 11.30 A2 Biology Unit 2 14 St Rm House
Tue 20 Jun 1:55 – 3.55 Sociology ADV Paper 3 14 St Rm House 
Tue 20 Jun 1:55 – 3.47 Core Mathematics C3 14
Wed 21 Jun 9:30 – 11.30 Trav & Tour: Mrktng in T & T Written 14 St Rm House
Thu 22 Jun 9:30 – 11.30 A2 English Literature Unit 2 14  St Rm House
Thu 22 Jun 1:55 – 3.55 A2 Religious Studies Unit 5 14 St Rm House
Thu 22 Jun 1:55 –3.10 A2 Chemistry Unit 3 Theory 14
Fri 23 Jun 9:30 – 11.22 Core Mathematics C4 14 St Rm House
Fri 23 Jun 1:55 – 3.25 Bus & Com Sys: Bus & Cmm Sytm Wrttn 12 Hall
Mon 26 Jun 9:30 – 11.30 A2 Religious Studies Unit 6 14 St Rm House

Contact Us

Little Flower Girls' School

71A Somerton Road
Belfast
BT15 4DE

Phone

Tel:

 

Fax:

(028) 9037 0647
(028) 9037 0665
 
(028) 9077 2886